Licensed to Vigo Schools Aquatic Center - Site License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/9/2018 08:31 PM
      2018 HCAC Swimming and Diving Championships - 2/9/2018 to 2/11/2018      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Franklin College-IN  'A'                                    1:38.71  
     1) Hollensead, Natalie R JR        2) Snoke, Ashley E FR             
     3) Richard, Jacqueline N FR        4) Coffman, Courtnee F FR         
  2 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'                      1:39.88  
     1) Lefeber, Bethany L SR           2) Weber, Elisa M FR              
     3) Blake, Lauren E JR              4) Nowakowski, Elle FR            
  3 Transylvania University-KY  'A'                             1:44.80  
     1) Jelinek, Kiali S SR             2) Lloyd, Emma C FR               
     3) Galyon, Grace M SO              4) Haerle, Sarah W SO             
  4 Manchester University-IN  'A'                               1:46.42  
     1) Blystone, Katie N FR            2) Goetz, Mikki L JR              
     3) Conder, Bailey L FR             4) Kell, Shelby R FR              
  5 Anderson University-IN  'A'                                 1:51.01  
     1) Hensley, Milly E JR             2) Duncan, Chloe' L FR            
     3) Burton, Madison M FR            4) Maubach, Emma R SO             
B - Final
  7 Franklin College-IN  'B'                                    1:46.38  
     1) Walther, Livie D FR             2) Hartzell, August P FR          
     3) Mehringer, Cady N SO            4) Colliver, Liz J FR             
  8 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                      1:49.07  
     1) Brady, Parker H SO              2) Anderson-Kenney, Randy R JR    
     3) Perez, Marissa SO               4) Heidecker, Hailey FR           
  9 Transylvania University-KY  'B'                             1:52.71  
     1) Lewis, Elizabeth M SR           2) Hernandez, Sarah SR            
     3) Stevens, Kelsey J SO            4) Offutt, Sarah FR               
 10 Manchester University-IN  'B'                               1:53.49  
     1) Erwin, Megan M SR               2) McCloughan, Kaitlyn M FR       
     3) Wickersham, Saidie N FR         4) McBride, Jamie E JR            
 11 Anderson University-IN  'B'                                 2:06.57  
     1) Richardson, Michaela SR         2) Turner, Mackenzie S FR         
     3) Abner, Caedyn L                 4) Krapfl, Heather SO             
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'                      1:23.66  
     1) Kipp, Dutch FR                  2) Sariscsany, Tyler L SR         
     3) Gish, Sean P JR                 4) Gill, Cameron S SR             
  2 Franklin College-IN  'A'                                    1:30.60  
     1) Doss, Ben B SO                  2) Cermak, Jordan K SO            
     3) Weir, Jacob D SO                4) Tallman, Noah M FR             
  3 Transylvania University-KY  'A'                             1:31.86  
     1) Dodds, Drew A FR                2) Collins, Noah FR               
     3) Smith, Ben FR                   4) Griffis, Zachary T SR          
  4 Anderson University-IN  'A'                                 1:31.87  
     1) Ekberg, Josh A FR               2) Taflinger, Andrew SO           
     3) Barteau, Carson SR              4) Holt, Bryce D FR               
  5 Manchester University-IN  'A'                               1:33.19  
     1) Ruuska, Guerby S JR             2) Ramer, Jacob A FR              
     3) Koch, Nate R JR                 4) Poole, Christain I SO          
B - Final
  7 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                      1:29.14  
     1) King, Patrick R SR              2) Park, Ethan S FR               
     3) Salisbury, Austin J SR          4) Dickson, Kirk w SR             
  8 Franklin College-IN  'B'                                    1:32.87  
     1) Harker, Dylan F FR              2) Price, Adam C FR               
     3) Warren, Rob E JR                4) Shepard, Trey E JR             
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'C'                     X1:28.30  
     1) Gilliam, Sam FR                 2) Heidecker, Josh J JR           
     3) McCullough, Will P FR           4) Wenning, Greg R FR             
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'E'                     X1:28.92  
     1) Skiroock, Daniel W SR           2) Tate, Zachary R FR             
     3) Bade, Connor C JR               4) Bockman, Austin C SO           
Finals
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'F'                     X1:32.62  
     1) Boone, Noah A SO                2) Cassel, Graham J JR            
     3) Forster, Zach R SO              4) Koopal, John C SR              
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'G'                     X1:34.12  
     1) Adame, Alexander D SO           2) Arcot, Satya FR                
     3) Flickinger, Sam FR              4) Ghejan, Andrei A SO            
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'D'                          XDQ  
     1) Truckai, Zsolt B SO             2) Strate, Ben JR                 
     3) Venema, Peter FR                4) Schnipke, Joshua JR            
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sentel, Brynna C          FR Franklin-IN          5:15.77    5:02.63  
  2 Kline, Maria I            JR Rose-Hulman-IN       5:25.18    5:19.45  
  3 Fogle, Mattie A           SO Transylvania-KY      5:30.39    5:25.76  
  4 Maubach, Emma R           SO AU-IN                5:37.95    5:33.39  
  5 Carroll, Allyson J        FR Franklin-IN          5:39.40    5:40.70  
  6 Kell, Shelby R            FR Manchester-IN        5:42.82    5:46.86  
B - Final
  7 Allen, Natalie E          SO Rose-Hulman-IN       5:45.90    5:40.10  
  8 Goetz, Mikki L            JR Manchester-IN        5:52.72    5:45.54  
  9 Hendrickson, Tana C       SO Rose-Hulman-IN       5:54.71    5:49.63  
 10 Hernandez, Sarah          SR Transylvania-KY      5:53.21    5:50.70  
 11 Stevens, Kelsey J         SO Transylvania-KY      5:56.72    5:54.71  
 12 Wilson, Sydney E          JR Rose-Hulman-IN       6:16.74    6:01.21  
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Krovetz, Avery B          SR Rose-Hulman-IN       4:44.71    4:45.90  
  2 Jeronis, Nicholas S       JR Rose-Hulman-IN       4:51.83    4:49.27  
  3 Rupp, John M              SR Rose-Hulman-IN       4:53.78    4:50.71  
  4 Meredith, Evan P          SR Rose-Hulman-IN       4:49.51    4:52.81  
  5 Tallman, Noah M           FR Franklin-IN          4:59.42    5:00.20  
  6 Warren, Rob E             JR Franklin-IN          4:58.07    5:02.74  
B - Final
  7 Culp, Cameron             JR Franklin-IN          5:00.99    4:59.85  
  8 Smith, Ben                FR Transylvania-KY      5:02.43    5:04.30  
  9 Kelley, Kole A            FR Manchester-IN        5:38.36    5:37.22  
 -- Bockman, Austin C         SO Rose-Hulman-IN       4:46.28   X4:48.24  
 -- Ghejan, Andrei A          SO Rose-Hulman-IN       4:56.43   X4:56.99  
 -- Skiroock, Daniel W        SR Rose-Hulman-IN       5:00.58   X5:01.43  
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Weber, Elisa M            FR Rose-Hulman-IN       2:11.29    2:10.67  
  2 Lefeber, Bethany L        SR Rose-Hulman-IN       2:14.66    2:10.92  
  3 Mehringer, Cady N         SO Franklin-IN          2:15.68    2:12.82  
  4 Haerle, Sarah W           SO Transylvania-KY      2:12.02    2:13.11  
  5 Hartzell, August P        FR Franklin-IN          2:15.85    2:15.43  
  6 Dwyer, Mackenzie L        JR Franklin-IN          2:17.59    2:16.26  
B - Final
  7 Jelinek, Kiali S          SR Transylvania-KY      2:18.11    2:17.47  
  8 Blystone, Katie N         FR Manchester-IN        2:19.96    2:19.14  
  9 McBride, Jamie E          JR Manchester-IN        2:24.71    2:29.02  
 10 Duncan, Chloe' L          FR AU-IN                2:28.88    2:30.45  
 11 Wheat, Cassidy            SR AU-IN                2:50.24    2:47.56  
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kipp, Dutch               FR Rose-Hulman-IN       1:56.90    1:53.96  
  2 Stone, Benjamin H         SR Rose-Hulman-IN       1:57.56    1:55.62  
  3 Dodds, Drew A             FR Transylvania-KY      1:57.00    1:56.22  
  4 Park, Ethan S             FR Rose-Hulman-IN       1:58.17    1:56.66  
  5 Samra, Nick E             JR Rose-Hulman-IN       1:57.18    1:58.39  
  6 Keller, Kris P            FR AU-IN                2:03.50    2:01.54  
B - Final
  7 Heim, Jack C              SO Franklin-IN          2:04.14    2:01.35  
  8 Price, Adam C             FR Franklin-IN          2:04.66    2:05.98  
  9 Shepard, Trey E           JR Franklin-IN          2:08.42    2:07.61  
 10 Weir, Jacob D             SO Franklin-IN          2:07.66    2:07.82  
 11 Gast, Kevin J             FR Franklin-IN          2:09.16    2:10.56  
 12 Harker, Dylan F           FR Franklin-IN          2:09.81    2:16.33  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Coffman, Courtnee F       FR Franklin-IN            24.44      24.30  
  2 Richard, Jacqueline N     FR Franklin-IN            25.45      24.88  
  3 Snoke, Ashley E           FR Franklin-IN            25.51      25.48  
  4 Nowakowski, Elle          FR Rose-Hulman-IN         25.49      25.50  
  5 Hollensead, Natalie R     JR Franklin-IN            26.08      26.19  
  6 Hartzell, August P        FR Franklin-IN            26.36      26.60  
B - Final
  7 Brady, Parker H           SO Rose-Hulman-IN         26.45      25.97  
  8 Walther, Livie D          FR Franklin-IN            26.51      26.19  
  9 Conder, Bailey L          FR Manchester-IN          27.86      27.38  
 10 Anderson-Kenney, Randy R  JR Rose-Hulman-IN         27.94      28.01  
 11 McCloughan, Kaitlyn M     FR Manchester-IN          28.52      28.15  
 12 Wickersham, Saidie N      FR Manchester-IN          27.94      28.34  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gill, Cameron S           SR Rose-Hulman-IN         21.49      21.45  
  2 Sariscsany, Tyler L       SR Rose-Hulman-IN         21.68      21.52  
  2 Gish, Sean P              JR Rose-Hulman-IN         21.57      21.52  
  4 Poole, Christain I        SO Manchester-IN          22.15      21.92  
  5 Doss, Ben B               SO Franklin-IN            22.76      22.43  
  6 Dickson, Kirk w           SR Rose-Hulman-IN         22.68      22.54  
B - Final
  7 Ruuska, Guerby S          JR Manchester-IN          23.27      22.62  
  8 Collins, Noah             FR Transylvania-KY        22.86      22.65  
  9 Barr, Nicholas P          FR Rose-Hulman-IN         23.21      22.71  
 10 Cermak, Jordan K          SO Franklin-IN            23.31      22.83  
 11 Shepard, Trey E           JR Franklin-IN            23.98      23.50  
 12 Weir, Jacob D             SO Franklin-IN            23.85      23.70  
 
Event 9  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Franklin College-IN  'A'                                    4:00.13  
     1) Sentel, Brynna C FR             2) Snoke, Ashley E FR             
     3) Mehringer, Cady N SO            4) Richard, Jacqueline N FR       
  2 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'                      4:07.33  
     1) Brady, Parker H SO              2) Nowakowski, Elle FR            
     3) Lefeber, Bethany L SR           4) Blake, Lauren E JR             
  3 Transylvania University-KY  'A'                             4:10.64  
     1) Lloyd, Emma C FR                2) Haerle, Sarah W SO             
     3) Jelinek, Kiali S SR             4) Fogle, Mattie A SO             
  4 Manchester University-IN  'A'                               4:21.66  
     1) Blystone, Katie N FR            2) McBride, Jamie E JR            
     3) Clark, Emily A SR               4) Kell, Shelby R FR              
  5 Anderson University-IN  'A'                                 4:41.68  
     1) Burton, Madison M FR            2) Wheat, Cassidy SR              
     3) Duncan, Chloe' L FR             4) Hensley, Milly E JR            
Finals
  7 Franklin College-IN  'B'                                    4:20.81  
     1) Dwyer, Mackenzie L JR           2) Hartzell, August P FR          
     3) Colliver, Liz J FR              4) Carroll, Allyson J FR          
  8 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                      4:27.64  
     1) Hendrickson, Tana C SO          2) Sinople, Kayleigh JR           
     3) Kline, Maria I JR               4) Heidecker, Hailey FR           
  9 Manchester University-IN  'B'                               4:57.72  
     1) Conder, Bailey L FR             2) McCloughan, Kaitlyn M FR       
     3) Erwin, Megan M SR               4) Wickersham, Saidie N FR        
 
Event 10  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'A'                      3:25.96  
     1) Stone, Benjamin H SR            2) Park, Ethan S FR               
     3) King, Patrick R SR              4) Gish, Sean P JR                
  2 Franklin College-IN  'A'                                    3:38.08  
     1) Price, Adam C FR                2) Heim, Jack C SO                
     3) Tallman, Noah M FR              4) Warren, Rob E JR               
  3 Anderson University-IN  'A'                                 3:45.10  
     1) Page, Conner SO                 2) Ekberg, Josh A FR              
     3) Taflinger, Andrew SO            4) Keller, Kris P FR              
  4 Transylvania University-KY  'A'                             3:48.95  
     1) Smith, Ben FR                   2) Dodds, Drew A FR               
     3) Griffis, Zachary T SR           4) Collins, Noah FR               
  5 Manchester University-IN  'A'                               3:57.18  
     1) Ruuska, Guerby S JR             2) Koch, Nate R JR                
     3) Erwin, Kyle S SO                4) Poole, Christain I SO          
Finals
  7 Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'B'                      3:29.95  
     1) Kemp, William C FR              2) Samra, Nick E JR               
     3) Rosier, Michael D JR            4) Sariscsany, Tyler L SR         
  8 Franklin College-IN  'B'                                    3:49.87  
     1) Cermak, Jordan K SO             2) Culp, Cameron JR               
     3) Gast, Kevin J FR                4) Weir, Jacob D SO               
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'C'                     X3:38.44  
     1) Bockman, Austin C SO            2) Forster, Zach R SO             
     3) Koopal, John C SR               4) McCullough, Will P FR          
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'D'                     X3:40.68  
     1) Cassel, Graham J JR             2) Arcot, Satya FR                
     3) Heidecker, Josh J JR            4) Wenning, Greg R FR             
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'E'                     X3:41.16  
     1) Flickinger, Sam FR              2) Boone, Noah A SO               
     3) Bade, Connor C JR               4) Skiroock, Daniel W SR          
 -- Rose-Hulman Institute of Techn-IN  'F'                     X3:52.57  
     1) Adame, Alexander D SO           2) Gilliam, Sam FR                
     3) Ghejan, Andrei A SO             4) Tate, Zachary R FR